Primul eşec în Liga Campionilor

Gyor ETO – Oltchim Rm. Vâlcea 30-27
• trupa lui Gheorghe Tadici a pierdut în Ungaria, dar păstrează şanse reale de calificare în semifinalele competiţiei

După opt meciuri fără înfrângere în cea mai puternică întrecere inter-cluburi din Europa, Oltchim Rm. Vâlcea a suferit duminică, 24 februarie, prima înfrângere din actualul sezon al Ligii Campionilor. Deşi a pierdut în Ungaria, trupa lui Gheorghe Tadici păstrează în continuare şanse reale de calificare în semifinalele competiţiei. Totul depinde acum de meciul direct cu Lada Togliatti din deplasare şi de returul cu Gyor ETO de la Rm. Vâlcea.

Unguroaicele au controlat jocul

Susţinute de cei peste 2000 de spectatori aflaţi în tribunele sălii din Gyor, jucătoarele maghiare au început în trombă meciul, iar în minutul 5 aveau deja trei goluri avantaj (5-2). Simţind că Oltchim-ul pierde jocul din mână, Tadici a cerut imediat time-out, pentru a-şi readuce elevele cu picioarele pe pământ.

Din păcate, nici după aceea vâlcencele nu au putut stopa iureşul formaţiei gazdă, care s-a distanţat la 10-6 în minutul 13. Deşi Luminiţa Dinu i-a luat locul Terezei Pâslaru între buturi, situaţia nu s-a schimbat prea mult, unguroaicele găsind în continuare cât se poate de uşor drumul spre gol, printr-o apărare rarefiată a Oltchim-ului. Astfel, scorul a urcat chiar la 12-6 în minutul 17, pe fondul unei gafe monumentale a Adrianei Olteanu, cea care, rămasă singură pe semicerc, în loc de a şuta la poarta Katalinei Palinger a întors mingea pe extremă unde ar fi trebuit să afle… tot ea! Vâlcencele s-au apropiat totuşi la 14-10 în minutul 24, moment în care antrenorul echipei din Gyor, Csaba Konkoly, şi-a chemat jucătoarele la ordine. După time-out, Ramona Maier a irosit cu nonşalanţă un contraatac şi-n loc de 14-11 aveau să marcheze unguroaicele, iar scorul devenea 15-10. În minutul 28, bucuria golului semnat de Ionela Stanca (pentru 15-12) avea să fie stricată de o decizie a arbitrilor sârbi Slobodan Visekruna şi Zoran Stanojevic. Aceştia i-au acordat lui Tadici cartonaş galben şi eliminare de 2 minute (zice-se, pentru proteste), aşa că a fost nevoie ca Oltchim-ul să joace în final de repriză cu o jucătoare în minus pe teren. Narcisa Lecuşanu – mai determinată ca niciodată – a marcat pentru 15-13, dar unguroaicele aveau să intre totuşi la vestiare cu trei goluri în plus, după un gol norocos înscris în ultimele secunde ale reprizei (16-13).

Trei aruncări de la 7 metri – ratate de vâlcence

Erorilor defensive săvârşite de Oltchim în prima repriză li s-a mai adăugat după pauză un alt „necaz”: neputinţa de a înscrie din 7 metri. În minutul 34, la scorul de 18-14, a ratat mai întâi Adriana Olteanu (mingea a lovit bara laterală a porţii apărate atunci de rezerva Orsolya Herr). Altădată arma principală a echipei vâlcene, contraatacul nu şi-a dovedit deloc roadele, Stanca şi Vădineanu irosind pe rând două excelente oportunităţi de a reduce din handicap, iar Gyor ETO s-a detaşat iarăşi la 6 goluri (21-15). Recunoscută ca fiind o aşa-zisă specialistă a aruncărilor de la 7 metri, Ramona Maier nu a putut s-o învingă de această dată pe aceeaşi Herr, în minutul 43, iar unguroaicele au punctat apoi pentru 24-17, cea mai mare diferenţă de scor consemnată în acest meci. Tadici şi-a muştruluit serios jucătoarele la time-out-ul care-a urmat, sperând într-o răbufnire de orgoliu a acestora în final de partidă. Aripile vâlcencelor s-au frânt definitiv după ce şi Adriana Ţăcălie a ratat o aruncare de la 7 metri, de asemenea apărată de rezerva Orsolya Herr. Ulterior, după „nşpe” faulturi comise în defensivă, arbitrii sârbi au decis în sfârşit s-o trimită 2 minute pe banca de rezerve pe Tomori, iar pe acest fond Oltchim-ul s-a apropiat la 25-20 (în minutul 49), după un 7 metri transformat de Narcisa Lecuşanu în poarta imbatabilei de până atunci Orsolya Herr. Cu chiu, cu vai, la 27-21, în minutul 51, sârbii Slobodan Visekruna şi Zoran Stanojevic au mai eliminat o jucătoare maghiară, care „măturase” de câteva ori pe jos cu Narcisa Lecuşanu, însă meciul era deja jucat. Deşi au încercat să revină în final de partidă, handbalistele vâlcence n-au mai putut răsturna rezultatul. S-a terminat 30-27 pentru Gyor ETO, înfrângerea Oltchim-ului survenind în principal din cauza lipsei de concentrare la finalizare.
Au marcat pentru Oltchim: Ionela Stanca (6), Ramona Maier (6), Valeria Beşe (5), Steluţa Luca (4), Narcisa Lecuşanu (4), Adriana Olteanu (1) şi Adina Meiroşu (1).

„Ne-am bătut singuri”

În declaraţiile făcute presei centrale la finele partidei de la Gyor, preşedintele clubului Oltchim, Ioan Gavrilescu, a pus înfrângerea din Ungaria pe seama „lipsei de concentrare în momentele importante ale jocului”. „Atât pot să spun: Oltchim s-a bătut singură! M-a supărat mult lipsa de concentrare în momentele importante ale jocului, ratările nepermis de multe, pasele greşite, care la acest nivel al Ligii Campionilor şi la pretenţiile Oltchim-ului, ce vrea să se califice în finală, nu trebuie să existe. Gyor nu a jucat cine ştie ce, noi ne-am făcut viaţa grea şi am ratat o şansă mare de a câştiga nu doar acest meci, ci şi grupa”, a precizat Gavrilescu.
„E clar, am pierdut pe mâna noastră. Am ratat foarte mult în ocaziile unu la unu şi am făcut-o mare pe Palinger, deşi ştiam exact dinainte cum trebuie s-o învingem. În plus, e greu să emiţi pretenţii dacă nici din aruncările de la 7 metri nu înscriem”, a recunoscut la final şi antrenorul Gheorghe Tadici.

Tomori, „killer-ul” Oltchim-ului

Socoteala de acasă nu s-a potrivit deloc cu cea din târg în cazul Oltchim-ului. Plecate la drum în Ungaria convinse că au găsit leacul pentru principalele jucătoare de la Gyor (Palinger şi Gorbicz), vâlcencele au avut surpriza să dea peste un inter – adevărat „killer” – Tomori, care ne-a marcat 9 goluri, iar în defensivă s-a comportat de asemenea foarte bine. Altfel, dacă Gorbicz a fost cât de cât blocată, în special după minutul 20 al primei reprize (lidera de până atunci în topul golgheterelor din Liga Campionilor n-a dat decât 4 goluri în tot meciul), în relaţia cu Palinger şi cu portarul de rezervă Orsolya Herr, lucrurile au stat cât se poate de prost. Iar de aici şi până la înfrângere n-a mai fost decât un pas. La succesul unguroaicelor şi-au adus un aport consistent jucătoarele române Simona Spiridon (6 goluri) şi Aurelia Brădeanu (2).
De partea cealaltă, vârfurile echipei vâlcene au fost Luminiţa Dinu (7 parade), Narcisa Lecuşanu (4 goluri, 9 pase decisive, un 7 metri obţinut, un 7 metri transformat), Ionela Stanca (6 goluri, 2 lovituri de la 7 metri obţinute), Valeria Beşe (5 goluri, 2 pase decisive) şi Ramona Maier (6 goluri, 2 lovituri de la 7 metri obţinute, un 7 metri transformat). La polul opus, cu o evoluţie ştearsă, s-au situat Adina Meiroşu şi Adriana Olteanu.

Brigada Zăvoi, la Gyor

Un număr de aproximativ 60 de suporteri vâlceni au ţinut să urmărească pe viu întâlnirea decisivă pentru şefia Grupei 1 dintre Gyor ETO şi Oltchim. Aceştia au făcut deplasarea în Ungaria cu un autocar pus la dispoziţie de conducerea clubului şi, spre deosebire de alte vizite în ţara vecină, prezenţa la Gyor nu s-a soldat cu efecte de genul celor din urma meciului cu Ferencvaros de la Budapesta. Membrii Brigăzii Zăvoi şi-au încurajat în continuu favoritele, iar la sfârşit, în ciuda eşecului suferit, au avut puterea să le şi felicite pentru efortul depus, atunci când jucătoarele au venit să salute galeria.