Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga Nationala

Două victorii pentru trupa lui Tadici în Liga Naţională

Săptămâna trecută, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea şi-au trecut în cont alte două victorii în Liga Naţională de handbal feminin. Astfel, în runda de miercuri, 23 ianuarie, jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa au depăşit codaşa campionatului – CSM Sf. Gheorghe – mai lejer decât o arată scorul (40-18). Ulterior, duminică, 27 ianuarie, vâlcencele au învins şi Tomis Constanţa cu 36-20, ambele partide disputându-se în Sala Traian.

Oltchim Rm. Vâlcea – Tomis Constanţa 36-20
Emoţii doar de o repriză

Cu un nou antrenor la timonă, Ioan Puşcaşu, cel care l-a înlocuit pe consacratul Dumitru Muşi (aflat de 15 ani pe banca tehnică a echipei din Constanţa), Tomis-ul şi-a vândut greu pielea, lucru evidenţiat pe deplin în primele minute de joc, când dobrogencele s-au aflat la conducerea meciului (4-1).

Vâlcencele şi-au revenit însă rapid şi-au preluat conducerea în minutul 11 (6-5), pentru ca în scurt timp, scorul să urce până la 10-6, Adriana Ţăcălie fiind jucătoarea care-a ieşit în evidenţă de câteva ori, atunci când trupa lui Tadici a încercat să facă şi spectacol. Asta în ciuda faptului că Ramona Maier – singura care nu a părut a fi în apele ei, a irosit două aruncări de la 7 metri, dar a şi ratat nepermis pe contraatac. Simţind degringolada din rândul fetelor sale, Puşcaşu a cerut time-out la 13-7 (în minutul 23). Sfaturile tehnicianului constănţean s-au dovedit a fi de bun augur, pentru că până la finalul reprizei handbalistele de la Tomis aveau să înscrie de 5 ori consecutiv fără a mai primi vreun gol, iar diferenţa la pauză a fost minimă: 13-12.
După revenirea de la vestiare, echilibrul s-a spulberat odată cu eliminarea definitivă a Mihaelei Pârâianu (în minutul 33), lidera echipei constănţene şi totodată antrenoare secundă, care-a acumulat 3 eliminări, dintre care două în prima repriză, iar toată forţa şi ambiţia de luptă a dobrogencelor a dispărut. Oltchim-ul s-a desprins la 17-12, iar de aici totul nu a mai fost decât o simplă formalitate. Vâlcencele au defilat pur şi simplu pe teren şi au lovit necruţător pe contraatac, condiţii în care scorul a urcat treptat (23-13 în minutul 43). Golurile spectaculoase marcate de vâlcence (inclusiv o „aeriană” finalizată de Beşe) au făcut deliciul celor aproape 1000 de spectatori prezenţi în Sala Traian. A ieşit la rampă inclusiv portarul Talida Tolnai, care-a apărat cu sânge rece două aruncări de la 7 metri executate de Andreea Dospin şi Loredana Mateescu. Astfel s-a ajuns ca până prin minutul 50, constănţencele să nu marcheze decât de vreo 3 ori (iar scorul a devenit 30-15). Situaţia s-a mai remediat în final, dar nu într-atât încât să ştirbească din victoria categorică a Oltchim-ului. Scor final: 36-20.
Au marcat pentru Oltchim: Ionela Stanca (8 goluri), Clara Vădineanu (7), Adriana Ţăcălie (6), Ramona Maier (5), Valeria Beşe (4), Adina Meiroşu (3), Adriana Olteanu (2) şi Narcisa Lecuşanu (1).
Patru ex-vâlcence la Tomis
În echipa constănţeană au evoluat şi patru handbaliste care-au evoluat în sezoanele trecute pentru Oltchim Rm. Vâlcea. Este vorba de interul Georgeta Grigore, de extrema Andreea Dospin, de pivotul Anişoara Marcu, toate aruncate în luptă încă din prima repriză. Ulterior, în partea secundă a meciului, a intrat între buturi şi Alexandra Cazacu, rezerva titularei Anca Rombescu. Fostele handbaliste vâlcene au dat tot ce-au putut pe teren, pentru un rezultat de excepţie, însă nu au rezistat decât preţ de o repriză iureşului comandat de Tadici.

Oltchim Rm. Vâlcea – CSM Sf. Gheorghe 40-18
Singura miză: 40 de goluri marcate

În etapa intermediară desfăşurată săptămâna trecută în campionatul intern, Oltchim Rm. Vâlcea a primit vizita codaşei clasamentului, CSM Sf. Gheorghe. Aşa cum era de aşteptat, în faţa unor adversare mult inferioare din punct de vedere valoric (în rundele scurse până acum, covăsnencele nu au reuşit să adune nici măcar un punct, despre vreo victorie nici că poate fi vorba), fetele lui Gheorghe Tadici nu au avut nici un fel de emoţii pentru a se impune. Profitând de diferenţa netă de valoare dintre cele două grupări, tehnicianul Oltchim-ului a rulat toate jucătoarele valide pe care le are la dispoziţie. Singura miză pentru vâlcence a fost aceea de a atinge în premieră în acest sezon „cota 40” în ceea ce priveşte numărul golurilor marcate într-un meci. Lucru care s-a şi întâmplat, Oltchim-ul izbutind să-şi apropie victoria în final cu scorul de 40-18 (22-9). Golurile echipei pregătite de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa au purtat semnătura jucătoarelor Ramona Maier (9), Ionela Stanca (7), Adriana Olteanu (5), Adriana Ţăcălie (5), Clara Vădineanu (5), Oana Manea (3), Adina Meiroşu (3), Narcisa Lecuşanu (2) şi Valeria Beşe (1).