Antrenament cu public

Oltchim Rm. Vâlcea – HCM Baia Mare 36-22

Înfrânte la Braşov cu ajutorul arbitrilor, în precedenta partidă din Liga Naţională, fetele de la Oltchim Rm. Vâlcea au dispus fără probleme de HCM Baia Mare (36-22) în ultimul joc din turul actualului campionat. Meciul cu maramureşencele s-a disputat duminică, 20 ianuarie, în Sala Traian, în prezenţa a câteva sute de spectatori. Trupa pregătită de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa a avut la pauză un avantaj de doar 6 goluri (18-12), care s-a mărit în repriza secundă. În acest joc, Tadici nu a folosit-o deloc pe Luminiţa Dinu, ceilalţi doi portari de la Vâlcea făcându-şi fiecare datoria câte o repriză (mai întâi Tereza Pâslaru, iar apoi Talida Tolnai).

Cea mai prolifică jucătoare de la Oltchim a fost Adriana Ţăcălie (7 goluri). Au mai marcat pentru echipa vâlceană Narcisa Lecuşanu (6), Adriana Olteanu (5), Roxana Cherăscu (4), Ionela Stanca (4), Clara Vădineanu (3), Oana Manea (2), Ramona Maier (2), Adina Meiroşu (1), Valeria Beşe (1) şi Raluca Ivan (1).

La recuperare în Poiana Braşov

„Fetele au avut parte de o săptămână de recuperare, în care nu au pus deloc mâna pe minge, aşa că unele greşeli din acest meci au fost normale”, a spus Tadici după duelul cu maramureşencele. Săptămâna trecută, pentru a le oferi handbalistelor şansa să se refacă din punct de vedere fizic, eforturile din ultimele 60 de zile epuizându-le vizibil pe unele dintre vâlcence, Tadici a decis ca un număr de opt jucătoare din lot să meargă la Poiana Braşov la recuperare, însuşi antrenorul Oltchim-ului fiind cel care le-a însoţit. La munte „au urcat” Luminiţa Dinu, Ramona Maier, Valeria Beşe, Narcisa Lecuşanu, Steluţa Luca, Ionela Stranca, Adina Meiroşu şi Adriana Olteanu. Celelalte jucătoare au rămas la Rm. Vâlcea, unde s-au antrenat cu secundul Seviştean Popa.

Ionela Stanca şi fanii vâlceni

Aflată pe picior de plecare de la Vâlcea, pivotul Ionela Stanca a fost introdusă pe teren abia în ultimele 6 minute ale partidei, atunci când şi-a trecut numele inclusiv pe lista marcatoarelor. Fanii din Brigada Zăvoi nu au pierdut însă prilejul de a o aclama şi de o aplauda la scenă deschisă pe handbalista despre care se zvoneşte că ar fi fost acontată deja de Rulmentul Braşov, poate şi din dorinţa de a-i arăta cât de mult este iubită la Vâlcea şi de a o convinge să continue să evolueze pentru Oltchim.

Următoarele adversare: CSM Sf. Gheorghe şi Tomis Constanţa

În această săptămână, Oltchim-ul va disputa alte două meciuri în Liga Naţională, ultimele înainte de pauza de peste două luni care se va lăsa peste competiţia internă. Ambele partide se vor disputa în Sala Traian. Miercuri, 23 ianuarie, de la ora 15.00, vâlcencele vor primi replica grupării CSM Sf. Gheorghe, iar duminică, 27 ianuarie, de la ora 11.00, vor întâlni Tomis Constanţa. Cele două meciuri vor fi transmise în direct pe postul de televiziune Sport.ro. Pentru fiecare dintre cele două partide din această săptămână, preţul unui bilet de intrare în Sala Traian va fi de 5 lei.

Pauză în Liga Naţională

După runda de la finele săptămânii, Liga Naţională de handbal feminin va intra într-o vacanţă forţată. Cu toate acestea, handbalistele de la Oltchim nu vor avea deloc linişte, deoarece din 9 februarie şi până pe 16 martie vor fi angrenate în meciurile din a doua fază a grupelor Ligii Campionilor, etapele fiind săptămânale. În campionat, suporterii vâlceni se vor putea reîntâlni cu favoritele abia în luna aprilie. Mai precis, întrecerea internă se va relua pe data de 3 aprilie, cu etapa a 16-a, în acea zi fiind programat şi un meci de importanţă deosebită în lupta pentru titlu, Oţelul Galaţi urmând a primi pe teren propriu vizita liderei la zi a ierarhiei, Rulmentul Braşov.