Liga I

Ştiinţa şi-a prezentat lotul

Universitatea Craiova şi-a prezentat la sfârşitul săptămânii trecute lotul cu care vor aborda ediţia de campionat 2007-2008. Cu această ocazie Ştiinţa a disputat un meci amical împotriva colegei de serie a CSM-ului, FC Caracal. Este bine ştiut faptul că întotdeauna din confruntările celor două combatante au ieşit scântei, orgoliile fiind mari, însă de data aceasta caracalenii au fost mult mai calmi.
Nici nu începuse bine meciul şi Dorel Stoica a trimis o torpilă de la aproximativ 25 de metri care a făcut practic ca meciul să înceapă de la 1-0. După superbul gol al lui Stoica, la rampă a ieşit Julius Wobay. După prestaţiile foarte bune pe care le-a avut în amicalele din Austria, unde a fost golgeterul Craiovei cu 5 reuşite, şi evoluţia din meciul de sâmbătă seara cu FC Caracal, atacantul l-a convins pe Florin Cioroianu că merită un loc de titular.

Jucătorul din Sierra Leone a fost alături de Ionuţ Luţu, cel mai aclamat fotbalist, oamenii responsabili cu fantezia de la mijlocul terenului. Wobay şi-a încununat evoluţia bună din meciul cu FC Caracal reuşind să marcheze pentru 2-0, în minutul 53. Un alt atacant care şi-a confirmat forma bună pe care o traversează este australianul Baird care a înscris în minutul 67 pentru 3-0. Cele mai importante achiziţii din această vară au avut o evoluţie lăudabilă. Prin maturitatea de care dă dovadă la mijlocul terenului, Andrei Prepeliţă îl va face uitat în scurt timp pe Andrei Ionescu dacă va avea evoluţii asemănătoare cu cea de sâmbătă. Ciprian Tănasă şi-a dorit foarte mult să înscrie la primul meci în faţa suporterilor, însă a avut ghinion, iar Dilevski a arătat o bună disponibilitate la efort, iar centrările sale le-au dat mari bătăi de cap apărătorilor caracaleni. O evoluţie foarte bună a avut şi Florin Costea, „Cioară” fiind în opinia antrenorului Cioroianu, omul bun la toate.
Universitatea Craiova: Bornescu (62 Bănică) – Ciucă, D. Stoica, Mitchell (70 Curteanu) – Dănănae (55 Dilevski), Prepeliţă (62 Luţu), Gărgălie (55 Săceanu), Rose (68 Velcovici) – Wobay (63 Stoianof), C. Tănasă (74 I. Găman), Fl. Costea (58 Baird). Antrenor: Florin Cioroianu
La finalul partidei, antrenorul Universităţii, Florin Cioroianu, s-a declarat per ansamblu satisfăcut de victoria obţinută în faţa lui FC Caracal. „Căldura a fost singurul nostru adversar. Noi am venit de la 16 grade în Austria la 35 – 36 Celsius în Craiova şi a durat ceva până ne-am putut adapta. Per ansamblu sunt mulţumit, exceptând debutul partidei, care a fost unul destul de greoi, pentru că jucătorii şi-au spus că au în faţă un adversar de divizia B şi că nu trebuie să forţeze. După ce au intrat în joc au urmat 25 de minute bune, dar se putea şi mai bine. Mai sunt lucruri de pus la punct, dar până la ora meciului cu Farul vom fi în formă maximă”, a concluzionat cel poreclit „Curcanul”.