Drăgănescu, supărat pe proprii jucători

Meciul de la Orleşti, dintre Voinţa şi Forestierul Romani, înscheiat cu scorul de 8-0, a avut şi două aspecte ce merită semnalate, în ciuda diferenţei mari de scor înregistrate la final. Astfel, meciul a început cu un jucător mai puţin în tabăra oaspeţilor, dar asta a fost doar înainte de pauză întrucât jucătorul Dragoş Popescu de la Voinţa Orleşti, autor al primului gol şi unul dintre cei mai buni de pe teren până atunci – dar şi cel mai indisciplinat – a lovit un adversar când jocul era oprit. Scorul devenise între timp 2-0 graţie reuşitei lui Nicu Toader. Rămasă în inferioritate numerică, fără nervosul atacant, Voinţa a marcat alte şase goluri în repriza secundă, succesul fiind facilitat şi de faptul că cei din Romani n-au avut nici un orizont tactic.

De altfel, potrivit celor prezenţi la meci, delegatul echipei Forestierul Romani, binecunoscutul Dumitru Drăgănescu, a avut o discuţie în contradictorie cu jucătorii săi, iar la final a refuzat să semneze raportul de arbitraj. Se pare că Mitică a avut motive de nemulţumire nu doar vizavi de jucătorii săi, dar şi de unele decizii ale arbitrilor, dar care n-au influenţat scorul final. (A.G.)