Ioan Gavrilescu: „Cupa e deja la Vâlcea!”

Preşedintele clubului Oltchim, Ioan Gavrilescu, era extrem de fericit la finele meciului cu Ferencvaros. „În nici un caz nu mă aşteptam să batem la 13 goluri, dar la vreo 7-8 visam. Eu cred că era de ajuns şi o diferenţă de 7-8 goluri. La pauză, având numai patru avans eram însă puţin îngândurat şi înspăimântat de faptul că unguroaicele ar putea să joace mai bine decât noi în repriza secundă. Lucru care nu s-a întâmplat. Fetele noastre au jucat senzaţional după pauză, au câştigat repriza cu un avantaj de 9 goluri, iar în total s-au făcut 13, cifră care se pare că ne poartă noroc, pentru că tot astfel am învins şi Podravka.

Cu Cornexi am realizat maximul, le-am bătut cu 17 goluri (40-23), dar atunci eram mai tineri cu 3 luni”, a glumit şeful clubului Oltchim. „Acum pot să spun cu adevărat că echipa are valoare, inclusiv de Liga Campionilor. Aşa cum a jucat acum în repriza secundă şi în urmă cu trei săptămâni, cu Podravka, atunci în prima repriză, sunt sigur că această trupă poate să facă faţă cu brio în Liga Campionilor”, a mai spus Garilescu, care-a făcut în final o declaraţie cât se poate de emblematică şi de edificatoare vizavi de adversarul dorit în ultimul act al Cupei Cupelor: „Nu mai are importanţă cu cine jucăm în finală. Cupa e deja la Rm. Vâlcea! Vă dau scris de acum. S-a terminat! Finala a fost azi”.