Ne-au furat arbitrii!

HSB Cornexi Alcoa – CS Oltchim Rm. Vâlcea 25-25 (14-15)

Oltchim a fãcut un pas important spre calificarea în turul IV al Cupei Cupelor, dupã ce a remizat sâmbãtã, 25-25 (15-14) în manºa tur din Ungaria, cu Cornexi Alcoa. Calificarea se va decide în returul de la Vâlcea, duminicã, 14 decembrie, în Sala Sporturilor Traian (ora 11.00).

Când  au declarat cã în meciul din Ungaria se tem doar de arbitraj, oficialii Oltchimului au avut dreptate. Macedonenii Kamisevki ºi Naumovski au furat echipa vâlceanã ca în codru, dar nu au reuºit sã ºi împiedice un rezultat favorabil al oltencelor. În timp ce gazdele au primit ºase aruncãri de la 7 metri, Oltchim nu a beneficiat de niciuna. În plus, Oltchim a suferit ºapte eliminãri temporare, în timp ce Cornexi-doar una.

Prima reprizã a fost una extrem de echilibratã, vâlcencele reuºind sã facã faþã iureºului maghairelor, în ciuda deciziilor arbitrilor luate doar în favoarea gazdelor. Chiar din minutul 4, antrenorul Oltchimului, Tadici a sãrit ca ars de pe bancã ºi a vãzut primul cartonaº galben. Însã, Luminiþa Dinu a  apãrat senzaþional ºi în minutul 25, vâlcencele conduceau cu 14-12. La pauzã, Oltchim a intrat în avantaj, 15-14.
Cornexi a  început furtunos partea secundã ºi s-a desprins la 18-16(minutul 35). Ca ºi în semifinala Mondialului de anul trecut contra Ungariei, Gheorghe Tadici a mizat în cea de-a doua parte a reprizei secunde pe Tereza Tamaº Pâslaru. Rezervã a lui Dinu atât la echipa de club cât ºi la  naþioanlã, Pâslaru a reuºit parade miraculoase, care au readus Oltchimul în joc. Cu doar câteva secunde înaintae finalului, cea mai bunã jucãtoare de pe teren, Vali Ardean a egalat cu o « torpilã » la la linia de nouã metri, deºi vâlcencele erau în inferioritate numericã.

Astfel, Oltchimul rãmîne neînvins în meciurile oficiale din acest sezon, egalul din Ungaria fiind primul semieºec al echipei antrenatã de Gheorghe Tadici. « Remarc portarii Dinu ºi Pâslaru, dar au jucat foarte bine în atac ºi Ardean, iar în apãrare Luca ºi Beºe. Arbitrii macedoneni ne-au furat ca în codru, însã aceasta este regula cu arbitrii est-europeni aflaþi la finaul carierei internaþioanle, aceºtia nu au mamã ºi tatã. Pânã ºi observatorul a recunoscut cã avem dreptate» a declarat Gheorghe Tadici.  În plus,  extrema de la Cornexi, Beatrix Balogh  a recunoscut ºi ea cã “nu meritam acest egal, nu am mai avut niciodatã parte de un arbitraj atât de favorabil”.

CASETà:

Cornexi-Oltchim 25-25(14-15)

Cornexi: Djeric, Fekete-Szrnka 8, Kenyeres 4, S.Tapai 4, Padar 3, Valova 3, Trishchuk 2, Vijunaite 1, Balogh, Kordvuk, Lima, Ori. Antrenor J.Vura

Oltchim: Dinu, Pâsºaru-Ar dean 11, Gâlcã 5, maier 5, Luca 3, Gheorghe 1, Beºe, Grigore, Lecuºanu, Manea, Tivadar, Vãdineanu. Antrenor G.Tadici.

Arbitrii: Naumovski ºi Kamisevski(Macedonia)

Huþupan a blestemat arbitrii

Enervatã de arbitrajul tendenþios al macedonenilor, portarul Oltchimului ºi al naþionalei, Luminiþa Dinu s-a „descãrcat” la final. „Le-am urat sã nu mai ajungã în Macedonia dacã arbitrajul meciului  a fost unul corect”  a povestit Huþupan. Portarul Oltchimului  a încercat tot timpul meciului sã le cearã explicaþii arbitrilor, ea cunoscând limba din perioada când a jucat la Kometal Skopje.

„La Vâlcea, macedonenii ar fi  fost linºaþi”

Vicele Oltchimului, Petre Berbecaru  a înfierat ºi el arbitrajul. „Ne aºteptam sã fim furaþi, dar nu în asemenea manierã. Important este cã fetele au avut tãria sã reziste, altfel era jale. Nu-mi fac griji cã duminicã poate fi un arbitraj asemãnãtor, cã sar toþi spectatorii pe teren ºi-i linºeazã pe arbitrii. De altfel, se jenau ºi spectatorii maghiari de arbitraj. Macedonenii au avut bunul simþ ºi nici nu au mai venit dupã partidã la masa oficialã, au plecat direct”  a mai spus Berbecaru.

Opt membri ai galeriei “ Brigada Zãvoi” au fost la meciul din Ungaria, unde ºi-au încurajat favoritele. Suporterii au ajuns la meci cu douã taxiuri luate de al Vâlcea! În plus, preºedintele secþiei de handbal, Andrei Luca a dus ºi el doi suporteri cu maºina personalã. Lângã galeria vâlceanã au stat toþi soþii handbalistelor românce de la ETO Gyori, printre care ºi fostul masor al Oltchimului, Emil Guiu. Surprinzãtor, ungurii s-au purtat extrem de civilizat, aplaudând fiecare gol al Oltchimului.

Bilete vândute de Crãciun

Manºa tur dintre Cornexi ºi Oltchim a iscat un interes enorm la Szeckesferhervar, toate biletele fiind vândute încã înainte de Crãciun! Un tichet de intrare la meci  a costa circa 25 RON. Deºi cochetã, sala din Szeckesferhervar este una foarte micã, care are doar 800 de locuri. Cum sala a fost arhiplinã, în ea s-au înghesuit circa 1.100 de spectatori.