Liga I

Japca pe fata la Vaslui

Japcă pe faţă la Vaslui

Meciul de la Vaslui a fost unul extrem de agitat. După ce oltenii lui Adrian Mititelu au condus până în minutul 83, cu 3-1, moldovenii au revenit în joc cu ajutorul arbitrajului, partida încheindu-se la egalitate, 3-3, după ce moldovenii au egalat în minutele de prelungire printr-un penalty dubios, acordat de Marian Salomir.

La final, oficialii lui FC Vaslui i-au acuzat pe olteni că au distrus vestiarul oaspeţilor. „Au rupt uşa de la duşuri, au spart faianţa şi au devastat mobilierul din vestiar", a declarat directorul sportiv al moldovenilor, Cătălin Popa. Moldovenii au anunţat că vor înainta un memoriu către Liga Profesionistă de Fotbal pentru a se lua măsuri şi pentru a recupera valoarea pagubei făcute de craioveni.
După terminarea partidei, pe tunelul ce duce la vestiare, portarul Craiovei, Mircea Bornescu, a avut un conflict violent cu vasluienii Sabou şi Marius Croitoru. Căpitanul oltenilor l-a scuipat pe primul după care l-a lovit pe Croitoru, atunci când mijlocaşul Vasluiului a intervenit între ei. Pentru aplanarea conflictului au intervenit jandarmii susţinuţi de Viorel Hizo.

Adrian Mititelu i-a reproşat centralului Marian Salomir, nu numai acel penalty, ci şi faptul că a arbitrat pro Vaslui din primul şi până în ultimul minut. „Salomir a nenorocit munca unor copii. Din minutul 1 şi până în 94 maniera de arbitraj a fost ruşinoasă. Această creatură din Cluj le-a dat procentaj maxim vasluienilor. Trebuia să se dea un penalty clar la Andrei Ionescu, şi mai este o fază când un fundaş al Vasluiului dă mingea înapoi la Haisan care o prinde, iar tuşierul dă fault în atac, iar penalty-ul îl descalifică pe cel care ne-a furat ca-n codru. Marian Salomir s-a prostituat în faţa a peste 8.000 de oameni. A fost ca pe vremea lui Ceauşescu. Atunci ne furau Dinamo şi Steaua, iar acum suntem furaţi şi la Vaslui. A fost hoţie pe faţă! Marian Salomir este compromis şi trebuie să fie dat afară cât mai repede. Auzisem multe lucruri urâte despre el, dar nu credeam că poate să fure în asemenea hal. Voi cere oficial scoaterea lui din arbitraj.”  Patronul Universităţii Craiova nu a rămas dator nici faţă de Viorel Hizo şi de Adrian Porumboiu, primul făcându-l „un nimeni” pe oltean, iar al doilea anunţând că patronul „Ştiinţei” nu are nimic în cap. „Hizo este o nulitate, un antrenor artificial, care a condus numai echipe ale Cooperativei. Nu are nicio treabă cu meseria de antrenor”, a spus Mititelu despre Hizo.

Replica finanţatorului vasluienilor, Adrian Porumboiu, a fost destul de acidă: „Acest Mititelu este un neobrazat. Am crezut că este întreg la minte, dar văd că nu are discernământ. Comentează arbitrajul de parcă ar fi un mare specialist. Dacă el crede că arbitrajul a fost împotriva lui, îi respect poziţia, dar nu pot accepta ca Salomir a tras pentru Vaslui. Mititelu habar n-are cu ce se mănâncă arbitrajul. Aruncă declaraţii aiurea ca să dea bine. Văd că toată lumea care vine la Vaslui s-a obişnuit să dea vina pe arbitraj şi pe Porumboiu. S-au constituit într-un cor de nu ştiu unde şi lovesc aşa fără a avea vreun lucru concret. Păi ce trebuie să facem ca adversarii noştri să fie mulţumiţi? Să ne dăm la o parte şi să câştige ei toate meciurile!”