Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga I

Se împotmolira „juvetii”

Se împotmoliră „juveţii”

Universitatea Craiova a fost duminică o echipa experimentală. Antrenorul Ştefan Stoica a trebuit să gândească meciul cu Poli Timişoara fără niciun fundaş de meserie pe teren. În aceste condiţii, Mourinho din Bănie a trimis pe teren, mijlocaşi în apărare şi atacanţi la mijloc, improvizând o tactică menită să blocheze adversarul. Numai că, timişorenii nu au acceptat invitaţia de a urca în atac, preferând să aştepte în propria jumătate de teren, eventualele breşe în aşezarea Craiovei. Cu toate aceste probleme, Ştiinţa putea da loviura încă din startul meciului, însă Popa a fost la post în faţa lui Baird şi mai târziu l-a blocat excelent pe Pârvu. Jocul a fost destul de anost în prima jumătate de oră, spectatorii delectându-se din când în când cu o serie de erori de arbitraj. Mai întâi, Savaniu a semnalizat total eronat ofsaid, de două ori la Gigel Bucur şi o dată la australianul Baird, în timp ce „fluieraşul” Corpodean nu i-a dat al doilea cartonaş galben lui Izvoranu după un fault dur la centrul terenului şi în faza următoare, Bucur a plecat de la limita ofsaidului pe stânga şi l-a învins pe Bornescu cu un şut la colţul scurt, înscriind singurl gol al partidei. După marcarea golului, timişorenii au făcut pasul înapoi, mizând pe un compartiment defensiv care a evoluat bine. În ciuda faptul că au dominat a doua repriză, oltenii au contat destul de puţin în faţa porţii lui Popa. Pârvu a şutat de două ori pe lângă bară în minutele 47 şi 56. Un moment destul de important al meciului s-a petrecut în minutul 79, atunci când Artimon epuizase schimbările şi Caramarin s-a accidentat, Poli rămânând în 10 jucători, dar elevii lui Fane Stoica n-au putut specula avantajul omului în plus, cu toate că, pe final a atacat cu tot efectivul, inclusiv cu Bornescu, însă rezultatul final a rămas cel stabilit încă din prima repriză, 1-0 pentru Politehnica Timişoara, oltenii pierzând trei puncte care îi îndepărtau definitiv de zona nisipurilor mişcătoare.