Liga I

Gorjenii au eliminat „câinii” din Cupa României

Dinamo se clatină. A suferit ieri a doua înfrîngere consecutiva si a fost eliminata, după ce Ganea a avut un gol anulat degeaba în prelungiri, la 0-1. Dinamoviştii au acuzat mai mult decît ar fi crezut şocul înfrîngerii suferite duminică la Cluj şi au clacat din nou. De data asta iremediabil, deoarece alb-roşiii au pierdut o dată cu acest meci şi unul dintre obiectivele propuse, cîştigarea Cupei Timişoreana. În prima repriză, elevii lui Mircea Rednic au alergat numai pe poante, crezînd că problema calificării se va rezolva de la sine. Dar n-a fost deloc aşa, fiindcă gorjenii au făcut ceea ce face de obicei orice echipă mică împotriva granzilor. A aglomerat jumătatea proprie de teren cu tot efectivul şi a ieşit de la cutie cînd şi cînd, foarte bine orchestraţi de Vranjkovic.
Liderul Ligii 1 s-a chinuit să ajungă la poartă. Mijlocaşii au construit lent şi previzibil, iar cuplul N&D a falsat groaznic. În minutul 30, Claudiu Niculescu a avut o imensă oportunitate de a deschide scorul, dar a tras în Dossey, mingea respinsă de goalkeeper fiind trimisă apoi cu capul de Dănciulescu peste poarta goală. „Cîinii” nu s-au dezmeticit nici după pauză. Au ratat ocazii după ocazii şi s-au trezit în prelungiri. Impropriu spus s-au trezit, pentru că Ilie Iordache (100), atacant care a cochetat cu Dinamo, le-a aplicat lovitura de graţie pe contraatac. Abia după ce s-a văzut condusă cu 1-0, Dinamo a accelerat ritmul, reuşind să şi înscrie prin arma secretă Ganea (113). Golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, dar reluarile TV au demonstrat ca semnalizarea asistentului Florin Stanescu a fost complet eronata. În ultimul minut de joc, s-a mai petrecut o fază dubioasă în careul gorjenilor. Adrian Cristea a cerut penalty, după un contact cu un adversar, dar a primit „galben” pentru simulare din partea arbitrului Bocăneală. Nici publicul nu s-a lăsat înşelat şi şi-a huiduit favoriţii.