Oaspetii au pierdut victoria în ultimul minut

Electra Rm. Vâlcea – AS Şirineasa 2-2 (1-2)

Oaspeţii au pierdut victoria în ultimul minut

Înaintea începerii campionatului Electra Rm. Vâlcea anunţa faptul că în acest sezon va fi una dintre candidatele pentru primul loc, date fiind achiziţiile importante pe care le-au făcut în această vară. Deşi nu a „rupt gura târgului” până acum, aşa cum se preconiza, totuşi echipa lui Giurcă a reuşit să nu piardă niciun meci în etapele disputate până acum. Prin prisma acestui fapt, jucătorii râmniceni nu şi-au făcut probleme în privinţa partidei cu AS Şirineasa. Jucau pe teren propriu şi nu puteau pierde în faţa unui adversar mai slab cotat decât ei în acest campionat. Dar nici echipa oaspete nu venise doar pentru a face act de prezenţă. Locul 7 în clasament nu era mulţumitor pentru primarul Săraru şi spera ca acest meci să-i propulseze până aproape de podiumul seriei. Au fost aproape de a-şi realiza obiectivul, însă n-au avut forţa să lupte până la final. În primele minute jocul s-a dus undeva între cele două careuri de 16 metri. Nicio echipă nu-şi asuma răspunderea să rişte, astfel că s-au tatonat timp de vreo 20 de minute până când Nicolaescu, de la gazde, s-a trezit în faţa porţii cu mingea la picior. N-a ştiut ce să facă, s-a precipitat şi a ratat şansa de a-şi aduce echipa în avantaj. Apoi Mărcine, revenit în poarta celor din Şirineasa, s-a evidenţiat, blocând balonul trimis de Mătăsaru spre poartă. După ce au cerut un penalti pentru henţ în careul gazdelor, AS Şirineasa a deschis scorul în minutul 34 în urma unei lovituri de colţ. Mingea a fost respinsă la vreo 20 de metri de poartă unde se afla Băzgan ce a trimis din voleu peste portarul Dina, aproape de vinclu: 0-1. Imediat putea fi 1-1, însă gazdele nu au reuşit, din faţa porţii, să împingă balonul în plasă. Ocazia s-a răzbunat şi în minutul 42 a fost 0-2 după golul înscris cu capul de Bîzgan. Până la pauză Electra a redus din handicap prin Nicolaescu ce a băgat-o în „aţe” de lângă Marga.

În repriza a doua gazdele au forţat şi s-au aflat de câteva ori în faţa golului, dar mingea a refuzat să intre în plasă. Mai întâi a fost o centrarea pentru Cherăscu care a trimis din plonjon cu capul pe lângă poartă. Tot Cherăscu a fost în centrul atenţiei la următoarea fază a gazdelor, dar a trimis balonul pe lângă bara laterală. Apoi jucătorii celor două echipe au intrat într-un clinci după un fault al oaspeţilor. Au pătruns pe teren şi oamenii de ordine, însă conflictul nu a degenerat, s-a stins repede. AS Şirineasa putea încheia conturile încă din minutul 75 al meciului când Rachina scăpase singur spre poarta adversă, dar n-a reuşit să preia mingea aşa cum şi-ar fi dorit. Imediat, Electra a punctat la capitolul mari ocazii prin Nicolaescu ce a trimis balonul cu capul în colţul transversalei. Apoi a fost evacuat din incinta terenului antrenorul Viorel Ciofîcă pentru proteste la deciziile brigăzii de arbitri. Pe finalul meciului oaspeţii au cam renunţat la atac încercând să păstreze rezultatul de până atunci. În ofensivă…, doar dacă ieşea ceva pe contraatac. Dar n-au putut ţine piept adversarilor care au marcat pentru 2-2 în minutul 89 al meciului. Moldoveanu a centrat pentru Boghiu care, din faţa porţii, a restabilit egalitatea. Elevii lui Ciofîcă, după ce au condus jocul timp de aproape 90 de minute, nu doar că au primit gol pe final de meci, fiind egalaţi, ci au fost aproape de a pierde meciul. Săraru şi compania au stat în tensiune până la ultimul fluier al centralului Joiţa. Nicolaescu a căzut în careu, însă jocul a continuat spre disperarea lui Giurcă. Antrenorul gazdelor a fost şi el trimis după Ciofîcă, în tribună, după ce a protestat la decizia centralului de a lăsa jocul să continue. Tot Nicolaescu ar fi putut aduce victoria echipei sale, dar a fost blocat de apărarea adversă în ultimul moment. Până la urmă 2-2 probabil că a fost un rezultat mulţumitor pentru ambele echipe ţinând cont de modul de desfăşurare al jocului. Oaspeţii au condus pe tabela de marcaj aproape tot meciul, dar finalul le-a aparţinut celor de la Electra care au rămas invincibili şi după această etapă.

Au arbitrat: Marian Joiţa la centru, ajutat la cele două linii de Claudiu Cârstea şi Raluca Ceauşu. Observator: Mircea Cârceag.

Pentru Electra Rm. Vâlcea au evoluat: Dina – Boghiu, Nicolaescu, Bîzgan, Popa, Anuţa, Ariciu, Mitrache, Stoica, Mătăsaru, Cherăscu. Au mai jucat Moldoveanu, Panait, Sobolu

AS Şirineasa i-a avut în teren pe următorii: Mărăcine, Niţulescu, Stoian, Borcan, Negrea, Sporea, Rachina, Săraru, M. Iordache, Marga, Bîzgan. Au mai evoluat Bădălan, Istratie, Şerban şi Diaconu.