Topologul a învins din nou pe teren propriu

În timp ce Vali Badea i-a condus pe stelişti în drumul spre înfrângere,

În această rundă au căzut pradă echipei lui Vali Badea jucătorii din Coteşti care veniseră la N. Bălcescu decişi să-şi adjudece toate cele trei puncte. Păreau să-şi fi învăţat lecţia după cele 5 goluri primite la Şirineasa. În plus, după primele minute se părea că şi şansa e de partea lor şi vor reuşi să-şi îndeplinească obiectivul. Era minutul 19 când, presat de adversar, Grigoroiu de la gazde a trimis balonul, imparabil, cu capul în plasa porţii proprie. Dar bucuria oaspeţilor a durat doar până la reluarea jocului când gazdele au restabilit egalitatea prin Mirescu din penalti, fază contestată de oaspeţi. Fără Vali Badea în teren sau pe bancă (plecat în interes de serviciu cu echipa campioană a României, Steaua Bucureşti, la Galaţi), Topologul şi-a creat câteva ocazii, majoritatea fiind şi concretizate pe tabela de scor. În minutul 35 gazdele treceau deja în avantaj. Grigoroiu a înscris cel de-al doilea său gol, dar de această dată în poarta adversă. Până la pauză mai prolifici au fost tot jucătorii din N. Bălcescu ce reuşit să stabilească scorul de 3-1. A marcat din nou Mirescu. În repriza a doua, oaspeţii au tot căutat să înscrie însă nu şi-au creat mari ocazii. Toma Peştereanu a căzut o dată în careu şi a solicitat penalti, însă arbitrul nu i-a dat credit. În minutul 74 era deja 5-1 graţie golurilor marcate de Văduva şi Neciu. Astfel, soarta meciului fusese deja decisă. Chiar dacă a pierdut în ultimele etape, nu putem spune că Minerul Costeşti e o echipă rea, dar nici elogii nu-i pot fi aduse pentru că ne contrazice statistica. Minerii au 10 goluri primite în două etape, după ce şi-au realizat norma de 5 goluri încasate pe meci şi în această rundă. Până la finalul meciului cu Topologul N. Bălcescu, oaspeţii au reuşit să mai micşoreze din diferenţă prin Toma Peştereanu din penalti şi Păunescu ce a marcat pentru scorul final de 5-3 în minutul 90 al meciului.