Soarta partidei, decisa în prima repriza

AS Şirineasa – Minerul Costeşti 5-1 (3-0)

Soarta partidei, decisă în prima repriză

Toma Peştereanu şi compania au avut o misiune grea la Şirineasa. Însă nu era imposibilă, mai ales că aveau moralul bun după victoria în faţa govorenilor. Dar echipa lui Săraru şi Ciofîcă nu-şi permitea un nou rezultat negativ pe teren propriu după înfrângerea din deplasare. AS Şirineasa încearcă să-şi revină după startul uşor ezitant din acest campionat, cu toate că din angrenajul formaţiei ce în sezonul trecut „arbitra” lupta pentru promovare lipsesc câţiva jucători importanţi. Şi nu era prilej mai bun pentru gruparea de pe malul Luncavăţului de a demonstra că mai are resurse pentru a reveni printre fruntaşele seriei decât acest meci, cu Minerul Costeşti, o echipă care nu sperie, însă este demn de luată în seamă de orice adversar.

Gazdele au ţinut să-şi apropie victoria încă din primul minut. Au intrat determinaţi în teren astfel că „minerii”, până să-şi dea seama că meciul a început, erau deja în dezavantaj. În minutul 4 a fost 1-0. Rachina, din flancul drept, de undeva din aproprierea cornerului, l-a văzut puţin ieşit pe portarul oaspeţilor şi-a încercat un şut cu efect ce i-a reuşit. Precizia execuţiei probabil că l-a surprins şi pe el nu doar asistenţa. La puţin timp după deschiderea scorului şi-au creat şi oaspeţii (pentru care a jucat şi Cristian Petrescu, probabil, la cei 50 de ani ai săi, cel mai în vârstă jucător din Liga a IV-a) o acţiune importantă, dar nesiguranţa la finalizare şi intervenţia portarului au făcut ca echipa gazdă să se menţină în avantaj. Diferenţă pe care ar fi putut-o majora în minutul 15 Bîzgan care-a şutat cu „ciocul” ghetei, dar i s-a opus Curtu, cel aflat între buturile adverse. Toni Peştereanu, căpitanul oaspeţilor, cel mai de temut jucător pentru gazde, ar fi putut restabili egalitatea în minutul 30, însă lovitura de cap a acestuia nu s-a încadrat pe spaţiul porţii. Imediat după această semi-ocazie a „minerilor” a marcat Marga, cu capul, pentru 2-0 după o centrare din corner venită de la Stoian. Până la pauză, însă, avea să fie 3-0. Săraru junior a trimis o pasă la intercepţie pentru Rachina care şi-a prelungit balonul, păcălindu-l pe portarul advers care-a avut un atac imprudent în careu la jucătorul gazdelor. Marga şi-a trecut în cont „dubla” după ce a executat precis penalty-ul acordat de centralul partidei.

Dacă în prima parte jocul a fost ceva mai încrâncenat, în repriza secundă, din moment ce zarurile fuseseră aruncate, s-a jucat mai mult de plăcere, fără nicio miză. Gazdele au redus motoarele, astfel că oaspeţii au mai ieşit la joc. Şi-au creat şi câteva acţiuni importante, dar au marcat tot gazdele. O respingere greşită în careu a făcut ca balonul să se lovească de Istratie, până atunci cel mai „certat” jucător al gazdelor de pe teren, datorită greşelilor făcute. Acesta, cu tibia, i-a dat un efect ciudat mingii care-a poposit în plasă. „Minerii” puteau reduce imediat din diferenţă prin Sîrbu care a şutat din apropierea mijlocului terenului, fiind aproape de a-l păcăli pe Mihai care-a reuşit totuşi să respingă. Mingea a ajuns la juniorul Găină care n-a avut forţa să trimită balonul în plasă. Relaxaţi graţie scorului consemnat, jucătorii gazdă au început să fie tot mai imprecişi. Le-ar fi trebuit montat, vorba observatorului, GPS în mingi pentru că pasele nu-şi prea mai găseau ţinta. Ocaziile oaspeţilor s-au înmulţit. Din nou ar fi putut marca prin Drăgulete şi Peştereanu cărora, în aceeaşi fază, după mai multe încercări de a perfora poarta adversă, blocate de apărare, în cele din urmă li s-a opus un coechipier, Găină. Au reuşit totuşi să înscrie golul de onoare în minutul 66 prin Holtei după o centrare din corner. Însă n-a fost ultima reuşită a meciului pentru că gazdele au stabilit scorul final, de 5-1, prin veteranul Sporea care l-a învins pe Curtu cu un şut de la aproximativ 25 de metri.

Au evoluat formaţiile:

AS Şirineasa: Mihai – Niţulescu, Şerban, Stoian, Negrea, Sporea, Rachina, Săraru, Istratie, Bîzgan, Marga. Au mai jucat: Codin, Diaconu, Streinu şi Onică.

Minerul Costeşti: Curtu – Stoenescu, Petrescu, T. Peştereanu, V. Peştereanu, Neghină, Holtei, Sîrbu, Coca, M. Stoian, Gînju. Au mai jucat: Găină, Drăgulete şi C. Stoian