Divizionarii C au facut diferenta

Energia Malaia – Dinamo Rm. Vâlcea 4-3 (1-2)

Divizionarii C au făcut diferenţa

* oaspeţii au fost nemulţumiţi de două decizii ale centralului Eugen Roşu

Meciul de la Malaia, dintre Energia şi Dinamo, era aşteptat cu maxim interes. Pe ici pe colo, unii căutau motiv de scandal spunând că ar fi ceva poliţe de plătit din trecut pe motiv că noua echipă Dinamo a luat locul fostei grupări Hermes Rm. Vâlcea. Spre cinstea lor, a suporterilor mălăieni, a conducerii clubului Energia şi a autorităţilor locale în frunte cu viceprimarul Vangu, totul a fost pregătit aşa cum stă bine unei echipe ce aspiră la promovare. Delegarea unui fost arbitru de Divizia A trebuia să dea partidei şi nota de seriozitate în teren, fapt reuşit în mare măsură. Chiar şi echipele, cu excepţia câtorva faze, şi-au văzut de joc şi au ţinut „să dea bine pe sticlă”, meciul fiind televizat de postul local Etalon din Rm. Vâlcea.

Prima repriză a aparţinut oaspeţilor

Teritorial, meciul a fost dominat covârşitor de către gazde. Părea chiar a fi o tactică din partea dinamoviştilor pentru că pe contraatac Adi Văcaru a avut spaţiile necesare de a-şi etala calităţile. Aşa se face că după o asemenea fază mingea a ajuns la Stănculescu şi acesta cu un şut puternic a ţintit sub transversală, spre vinclu: 0-1. Trecuseră doar 8 minute! În minutul 20, după alte trei-patru ratări ale gazdelor la care s-a opus excelent portarul Armeanu, acelaşi Văcaru de la Dinamo scapă spre poartă, în lateral, a pasat perfect în faţa porţii, Radu Robert a sărit peste minge şi Petrişor Oprea a reluat imparabil: 0-2. Momentul cheie al primei reprize sa consemnat în minutul 41 când C. Bogoslov (Dinamo) a sărit la cap talonat de Cristi Voicu (Energia), dinamovistul a căzut şi în picaj l-a lovit pe atacantul gazdelor. După spusele dinamoviştilor şi la o primă vedere a înregistrării TV, fundaşul dinamovist merita doar avertisment (cartonaş galben), dar a fost eliminat direct (cartonaş roşu), la fel ca şi atacantul Voicu, cel care l-a lovit dur cu piciorul, apoi, când Bogoslov era căzut. Gazdele au pierdut un atacant, oaspeţii un fundaş, dar – cum spuneam – dinamoviştii susţin că jucătorul lor nu trebuia eliminat. La doar două minute după această fază, printru-n alt eurogol, Idu a redus din diferenţă.

Ex-brezoienii au adus victoria

Soarta partidei, în repriza a doua, a fost decisă de schimbările efectuate. La Dinamo au intrat jucători de rezervă fără experienţă competiţională, la Energia au intrat foşti jucători din Divizia C, de la Lotru Brezoi, transferaţi cu o zi înainte! Iureşul echipei gazdă a fost de neoprit. Păslaru a alunecat în careul mare şi a pus piedică, neintenţionat, unui atacant. Penalty clar! Centralul, pe fază, a fost prompt şi Lala a avut şansa egalării. Armeanu a apărat, dar Idu a venit din urmă şi pe respingerea portarului dinamovist a marcat pentru 2-2. Acelaşi Idu a deviat în minutul 78 mingea în poartă şi corul a devenit 3-2, însă cu câteva minute înainte se petrecuse o altă fază controversară. Stănculescu, căzut, a încercat să ţină mingea între picioare, faptă pentru care un jucător al gazdelor l-a călcat în zona sensibilă dintre picioare, intenţionat. În locul unei eliminări juste, jucătorul gazdelor a văzut doar cartonaş galben, aşa cum „galben” merita – pe-al doilea – Petrişor Oprea, pentru faulturi repetate. În ciuda acestor greşeli, rezultatul nu a fost viciat de către prestaţia arbitrilor. O altă fază ciudată a fost atunci când un atacant al oaspeţilor era căzut la 20 de metri de poarta adversă, Lala (probabil, alături de Idu, cel mai bun jucător de pe teren) îi acorda îngrijiri, cei de la Malaia n-au vrut să dea mingea afară aproape două minute, defensiva oaspete a respins la Văcaru, iar acesta, cu un şut „de la kilometrul 36” l-a surprins pe portar şi a restabilit egalitatea: 3-3. Când meciul părea a se îndrepta spre un rezultat de egalitate, Idu a profitat de o apărare visătoare a oaspeţilor şi a marcat, deşi, dacă ar fi să comparăm prestaţiile echipelor din meciul de la Malaia cu alte echipe din divizia D, poate că un rezultat de egalitate era mai just. Cert este că, prin aducerea jucătorilor de la Brezoi, trupa viceprimarului Vangu s-a înscris pe lista pretendentelor serioase la promovarea în divizia D.