Liga I

Dinamo a ramas invincibila, realizând un nou record – 10 meciuri consecutive câstigate

Dinamo a rămas invincibilă, realizând un nou record – 10 meciuri consecutive câştigate

Meciul a fost  nu numai un derby al orgoliilor,conducatoriilor, galeriilor si al jucatoriilor. Ci si un meci al punctelor.

Reveniti dupa un meci greu ,cel cu NATIONAL si dupa un drum de 7 ore, rapidistii doreau cu orice pret sa castige meciul. Inceputul a fost al lor. In minutul 3 Rapidul inscrie prin Vali Badea cu un sut la vinclu portii.  M Constantin ii trimite lui Badoi care urca, insa mingea trimisa de el este respinsa de jucatorii lui Dinamo in minutul 12  . M Constantin trimite in afara terenului o minge degajata de Coman, la care putea ajunge un dinamovist in minutul 31. Pana la sfarsitul  primei reprize ocaziile se ivesc la ambele porti. Ganea inscrie in minutul 62 golul egalizator dupa o centrare a lui Pulhac. In minutul 68 Tames trimite la Cristea, faultat de M Constantin , iar Dinamo primeste lovitura libera. Niculescu isi fixeaza mingea, Coman isi aseaza zidul, Niculescu suteaza, iar Coman respinge extraordinar in corner. Cateva minute mai tarziu  atacantul  dinamovistilor inscrie din nou. Niculescu paseaza la Ganea, inapoi la Niculescu si acesta inscrie golul de 3-1 .Pana la final, Rapidul a incercat sa mai inscrie un gol, insa fara rezultat .  Dinamo castiga etapa dupa etapa, optine maximul de puncte iar visul lui Borcea este foarte aproape de a se realiza  : Liga Campionilor.