Alte sporturi

Delion a câstigat argintul

La Campionatul Naţional de Maraton şi Maraton Internaţional

Delion a câştigat argintul

În acest week-end atleţii de la CS Chimia au participat la Campionatul Naţional de Maraton şi Maraton Internaţional ce s-a desfăşurat la Sighişoara şi Mediaş. Sportivii selecţionaţi de profesoara Lelioara Alexandrescu pentru acest concurs nu i-au înşelat aşteptările şi, în parte, au reuşit să obţină rezultatele scontate. Cea mai mare performanţă a realizat-o atleta Valentina Delion la senioare unde, după aproape 43 de kilometrii parcurşi în 2 ore şi 32 de minute, s-a clasat pe locul al doilea fiind devansată doar de o sportivă din Galaţi ce se remarcă la mai toate concursurile de acest gen. După cum ne-a informat antrenoarea de la secţia de atletism a clubului Chimia Rm. Vâlcea, profesoara Lelioara Alexandrescu, rezultatul obţinut de Valentina Delion este cu atât mai răsunător cu cât traseul de la Sighişoara la Mediaş a fost foarte greu, cu multe suişuri şi coborâşuri şi în plus a mai şi plouat, dar efortul depus de această a fost recompensat pe măsură de sponsorul german al competiţiei care i-a oferit printre altele un premiu în bani de 5 milioane lei şi un DVD Player. Mai menţionăm că atleta vâlceană vicecampioană naţională a fost singura introdusă de antrenoare în concursul de maraton. Ar fi trebuit ca CS Chimia să fie reprezentat şi la echipe, însă, pentru că una dintre atlete nu a putut face deplasarea în Ardeal, s-a luat decizia ca la individual să participe doar o sportivă care până la urmă s-a dovedit a fi fost alegerea cea mai bună. Totuşi a mai concurat la o probă inclusă în concurs de organizatori mai mult pentru verificare, dar care, de asemenea, s-a premiat, şi atleta Giulia Teranova care, după cei 10 kilometri parcurşi în alergare, s-a clasat pe locul 11 la senioare. Pe lângă cele două fete au mai fost prezenţi Gheorghe Antoci care a terminat întrecerea la proba de 10 kilometri, un fel de concurs Open, pe locul 4, iar seniorul Ioan Moisa, introdus la maraton, a ajuns la finiş al 12-lea. Judeţul nostru a mai fost reprezentat şi la veterani de profesorul Nicu Dobriţoiu care a reuşit să termine concursul şi chiar s-a clasat pe podium, pe locul al III-lea.