Alte sporturi

Sportivii profesorul Ovidiu Olteanu, medaliati cu bronz în finala nationala

Volei de performanţă pentru ACS Alson Şcoala 10 Rm. Vâlcea (II)

Sportivii profesorul Ovidiu Olteanu, medaliaţi cu bronz în finala naţională

Aşa cum am promis săptămâna trecută, astăzi revenim cu prezentarea unei generaţii de excepţie a echipei ACS Alson Şcoala 10 Rm. Vâlcea, grupare ce a ocupat locul 3 şi a câştigat medaliile de bronz la Campionatul Naţional de mini-volei masculin, desfăşurat recent la Suceava. Performanţa nu este una întâmplătoare pentru că sub bagheta antrenorului Ovisiu Olteanu au mai fost pregătite şi alte generaţii de voleibalişti. Prima performanţă s-a izbutit în 2003 când echipa pregătită pe atunci de acesta s-a clasat pe locul 2 şi a obţinut medaliile de argint la Campionatul Naţional de mini-volei masculin. După doi ani, cu aceeaşi echipă, la Campionatul Naţional de juniori III sportivii antrenaţi de profesorul Olteanu au prins locul 3 şi medaliile de bronz. Anul 2006 a debutat fericit pentru că prima generaţie de voleibalişti formaţi în clubul ACS Alson Şcoala 10 Rm. Vâlcea, exclusiv cu elevi ai acestei şcoli, s-a cşasat din nou pe podium. Performanţa a fost obţinută la Campionatul Naţional de mini-volei masculin desfăşurat între 13 şi 16 aprilie la Suceava.

Cum a ajuns echipa la turneul final?

La această întrebare ne-a răspuns chiar profesorul Olteanu. Echipa ACS Alson Şcoala 10 Rm. Vâlcea a câştigat dreptul să participe la turneul inter-judeţean de la Rm. Vâlcea unde s-a clasat pe primul loc, urmată fiind de echipa Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu” Craiova. Ambele formaţii şi-au obţinut calificarea la turneul semifinal de la Bucureşti, unde, într-o companie de echipe mult mai puternice, pe primele două locuri s-au clasat din nou ACS Alson Şcoala 10 Rm. Vâlcea şi CN „Nic. Titulescu” Craiova. Performanţa, una deosebită, de a se clasa între primele opt echipe din Românoia, a dat dreptul grupării vâlcene de a participa la turneul final de la Suceava. Acolo, în urma tragerii la sorţi, echipa profesorului Ovidiu Olteanu a făcut parte dintr-o grupă cu echipe similare din Craiova, Bucureşti şi Blaj. Profesorul Olteanu ne povesteşte: „Surprinzător, echipa pe care am învins-o ori de câte ori am avut ocazia, adică cea din Craiova, ne-a învins la turneul final cu 3-0. Se făcuse simţită oboseala după un drum extrem de lung. În meciul al doilea am dispus cu 3-0 de echipa din Bucureşti, apoi cu 3-1 de cea din Blaj. Aşa că ne-am calificat în semifinale unde am întâlnit ocupanta locului 1 din cealaltă grupă, echipa Dej-ului, una foarte bună, care ne-a învins cu 3-1. Aşa că am jucat finala mică pentru locul 3 şi medaliile de bronz. Am înfruntat echipa din Buzău, am învins-o cu 3-2 şi a fost după părerea tuturor celor prezenţi cel mai spectaculos şi mai frumos meci al întregului turneu final”.

Echipa de medaliaţi de la Suceava a fost formată din: Bogdan Jbancă, Alin Ghelmegeanu, Ştefan Mega (căpitan), Radu Mirea, Vlad Gheorghiţă, Laurenţiu Cărăbineanu, Mădălin Dumitrache, Tudor Bîrzescu, Iuliu Grădinaru şi Radu Constantinescu. Din lot mai fac parte: Bogdan Popescu, Ştefan Georgescu, Radu Marian Cosmin, Daniel Davidescu, Teodor Cojocaru şi Constantin Stănică.

Pentru viitor, Olteanu vrea noi succese

Acum elevii continuă antrenamentele, iar din toamnă – sau mai bine zis de anul viitor – echipa va participa la Campionatul Naţional de Juniori III. „Vreau să le ofer în vară un cantonament la mare, apoi ne vom antrena pentru a trece de la jocul 4/4 la jocul de volei propriu-zis de 6/6. Sper să am în continuare, alături de aceşti copii minunaţi, aceiaşi sponsori serioşi, adică firmele Alson Trading Company (firmă condusă de fostul fotbalist Sorinel Gângu), Govora Com şi Vartex Grup (ale tânărului om de afaceri Adi Panduraşu, care e şi preşedinte al AJ Volei), Total Electric Oltenia şi Electra Total Consulting (ambele patronate de Constantin Dârzan). Sunt convins că şi sprijinul necondiţionat, oferit de fiecare dată cu generozitate de primarul Mircia Gutău ne va stimula să obţinem şi anul viitor o clasare pe podium!” – a spus în final profesorul Olteanu.