„Toreadorii” din Laloşu, învinşi la Ioneşti

Duminică, 17 mai, Oltul Ioneşti a reuşit să facă o nouă victimă în seria a II-a. Deşi au avut parte de un meci mai greu decât cele din ultimele runde, Florin Dobra şi colegii săi au învins-o şi pe Ştiinţa Laloşu. Victoria gazdelor s-a prefigurat încă din prima repriză, când Oltul a marcat de două ori prin Marinel Ciocotoiu. Imediat după pauză, oaspeţii au revenit în joc, au micşorat diferenţa, însă au sperat într-un rezultat bun doar câteva minute, până când Ionescu a înscris pentru 3-1. S-a făcut între timp 3-2, apoi acelaşi Ciocotoiu a dus scorul la 4-2, pe final de meci „toreadorii” din Laşou forţând egalarea. Au reuşit, însă, să mai înscrie doar o dată, partida încheindu-se la scorul de 4-3 pentru Oltul. Aşadar, un nou meci, o altă victorie pentru Oltul, cea de-a 11-a din acest campionat, majoritatea obţinute în cea de-a doua parte a sezonului.

Ioneştenii au înţeles mesajul primarului, transmis spre finalul turului, şi au abordat de o altă manieră jocurile, ajungând acum să beneficieze de sprijinul total al lui Neagoe. Jucătorii au fost premiaţi de edilul din Ioneşti în numeroase rânduri, s-au făcut retuşuri şi la suprafaţa de joc, iar săptămâna trecută au primit din partea autorităţilor câte un rând de echipament marca Umbro, în valoare totală de 50 de milioane de lei vechi. (S.S.)