Liga I

Ce le făcuşi „Mourinho”?

Remizele spectaculoase, cu mai marii Ligii I, Steaua, Rapid şi Dinamo, au reaprins speranţele oltenilor că echipa lor de suflet va face în curând legea în fotbalul românesc, după o pauză destul de mare. Nerăbdători să spargă gheaţa în 2007, oltenii au călcat acceleraţia încă din startul partidei, sperând să marcheze primul gol stagional şi să obţină victoria după multe luni. Alb-albaştrii s-au convins în primele 45 de minute că e greu să fii echipă mare, mai ales când întâlneşti o echipă excelent aşezată în teren de Ioan Ovidiu Sabău. Trebuie să construieşti inteligent ca să desfaci lacătul apărării adverse. Singurul moment „important” al primei reprize l-a avut în prim-plan pe Florin Costea.
În minutul 24, în urma unui contact cu Laszlo Sepsi, atacantul oltenilor, vâlceanul Florin Costea, a fost protagonistul unei faze amuzante. Pentru că fundaşul bistriţean l-a tras de şort, Costea a rămas în fundul gol, spre amuzamentul spectatorilor din tribune. În prima repriză, jucătorii lui Fane Stoica au controlat jocul, şi-au creat ocazii, dar la pauză s-a intrat cu specialitatea casei, 0-0. Se putea mai bine, dar Dina şi Njock au ratat ocaziile primei reprize. Se putea însă şi mai rău, dacă Bornescu nu ar fi intervenit miraculos la şutul lui Predescu din apropiere.
După pauză s-a jucat pe contre. Ardelenii au avut un debut furtunos de meci, iar Roszel şi „naşul” oltenilor, Zaharia, au trecut milimetric pe lângă deschiderea scorului. Oltenii nu s-au lăsat mai prejos, iar replica lor a dat roade, Jeremy Njock, învingându-l pe Albuţ în minutul 63 şutând dintr-o poziţie incomodă, din care puţini îi dădeau şanse să înscrie. Din păcate, bucuria oltenilor n-a durat decât nouă minute, după ce nou-intratul Pîrvu a ratat cu poarta goală din 5 metri, Zaharia n-a iertat şi a egalat cu capul, trimiţând mingea în vinclul porţii lui Bornescu rămas fără replică, în minutul 72. De parcă nu era de ajuns, peste 7 minute ardelenii au lovit decisiv prin acelaşi Zaharia care a profitat de o greşeală în lanţ a fundaşilor Ştiinţei. Astfel, Gloria a reuşit ce n-au putut „granzii" Steaua, Dinamo şi Rapid: să învingă Craiova.
La finalul partidei, patronul Universităţii Craiova s-a dezlănţuit la adresa antrenorului Ştefan Stoica, pe care l-a găsit principalul vinovat de înfrângere. „Eu bag milioane de dolari în echipă, ce vină am eu? Fane Stoica e răspunzător pentru rezultate. Să vină şi să dea explicaţii antrenorul, căruia toată lumea îi spune Mourinho din Bănie. Ei bine, să vină Mourinho să ne spună ce s-a întâmplat şi de ce am pierdut cu Gloria!", a acuzat Mititelu.