Antrenament cu public

• Oltchim Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme în faţa echipei Tomis Constanţa (40-31), în etapa a 18-a din cadrul Ligii Naţionale de handbal feminin

Oltchim Rm. Vâlcea şi Tomis Constanţa s-au întâlnit joi, 12 martie, în Sala Traian, într-un meci din cadrul etapei a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputat în devans din cauza partidei pe care elevele lui Radu Voina au disputat-o la finele săptămânii în Liga Campionilor. Contrar aşteptărilor, duelul din întrecerea internă a fost urmărit de un număr mai mare de spectatori (peste 500) decât erau până acum, de regulă, în campionat, probabil poate şi pentru că vâlcenii au ţinut s-o vadă în premieră la lucru, în tricoul echipei Oltchim, pe talentata Cristina Neagu, transferată recent chiar de la rivala Rulmentul Braşov.

Pentru că a vrut să scape încă de la început de emoţii, antrenorul Radu Voina a trimis formula de bază pe teren din minutul 1, iar acest lucru s-a văzut din plin pe tabela de marcaj a Sălii Traian. Cu excepţia primelor cinci minute de joc, atunci când scorul era egal (4-4), meciul a curs într-o singură direcţie: spre poarta constănţeană. Oltchim a marcat de şase ori consecutiv şi s-a distanţat la 10-4 în minutul 10. Scorul a continuat să crească: 14-7 în minutul 15, 16-8 în minutul 18, 19-9 în minutul 21. La pauză, între cele două echipe avea să se consemneze o diferenţă de 11 goluri în favoarea handbalistelor de la Oltchim (24-13), un rezultat care aducea liniştea în tabăra vâlceană.
În aceste condiţii, după revenirea de la vestiare, au apărut pe teren şi câteva dintre jucătoarele mai puţin folosite în acest sezon (Clara Vădineanu, Raluca Ivan, Iulia Puşcaşu), însă tot vâlcencele au fost mai prolifice: 29-16 în minutul 38. După 33-20 în minutul 45, vâlcencele au slăbit totuşi ritmul, iar elevele lui Dumitru Muşi au mai redus din handicap, însă nu într-atât încât să pună în pericol victoria categorică a campioanei en-titre a ţării.

Oltchim Rm. Vâlcea 40 (24)
Tomis Constanţa 31 (13)

Au marcat:
* Oltchim Rm. Vâlcea: Anastasiya Pidpalova – 7g., Adina Fiera – 6g., Clara Vădineanu – 6g., Ramona Maier – 5g., Narcisa Lecuşanu – 4g., Cristina Neagu – 3g., Steluţa Luca – 2g., Valentina Ardean – 2g., Oana Manea – 2g., Elena Avădanii – 1g., Raluca Ivan – 1g., Iulia Puşcaşu – 1g.
* Tomis Constanţa: Dorina Jerebie – 8g., Ana Maria Jafarova – 5g., Gabriela Szabo – 5g., Marina Tankaskaya – 5g., Alexandra Iovănescu – 4g., Ionela Topa – 3g., Filipa Ackar – 1g.

Radu Voina şi-a felicitat elevele

Antrenorul Radu Voina s-a agitat foarte puţin în meciul cu Tomis. Faptul că elevele sale i-au respectat sarcinile de joc şi s-au distanţat rapid de constănţence l-au făcut să-şi păstreze calmul până la final şi să se gândească mai mult la meciul extrem de important cu Buducnost Podgorica, din Liga Campionilor, care a avut loc duminică, 15 martie, tot în Sala Traian. După confruntarea cu echipa din Constanţa, tehnicianul grupării vâlcene şi-a felicitat jucătoarele pentru victoria obţinută. „A fost un meci de antrenament, câştigat încă din start de Oltchim. Diferenţa mare consemnată la un moment dat, în timpul jocului, le-a făcut pe fete să se relaxeze pe final, iar adversarele au redus din handicap”, a spus Voina.

Cristina Neagu, primul meci pentru Oltchim

Transferată la începutul lunii martie la Oltchim, ex-braşoveanca Cristina Neagu şi-a făcut oficial debutul la campioana României în meciul cu Tomis Constanţa. Neagu nu a început jocul ca titulară, apărând pentru prima oară pe teren la jumătatea primei reprize, mai precis în minutul 16, atunci când a înlocuit-o pe postul de conducător de joc pe Narcisa Lecuşanu. Până la finele meciului, cea mai proaspătă achiziţie a echipei vâlcene a reuşit să înscrie trei goluri. Altfel, în afara acestor reuşite, Cristina Neagu s-a evidenţiat şi în sens negativ, suferind o eliminare de 2 minute, prima în tabăra vâlceană, în minutul 21.

„Nu cred că vor exista probleme de adaptare”

La finele partidei cu Tomis, tânăra speranţă a handbalului feminin românesc, Cristina Neagu, avea să declare: „Am avut ceva emoţii, iar acest lucru cred că s-a putut observa destul de uşor în jocul meu. Sper să scap cât mai repede de trac şi să joc din ce în ce mai bine pentru Oltchim. Nu cred că vor exista probleme de adaptare, întrucât îmi cunosc foarte bine colegele, de la lotul naţional. După problemele pe care le-am avut la Braşov, începe o noua perioadă în cariera mea”.

Patricia Vizitiu, doar în tribună

Adusă „la pachet” de la Rulmentul Braşov, împreună cu Cristina Neagu, jucătoarea Patricia Vizitiu nu a intrat în planurile antrenorilor Radu Voina şi Aurelian Roşca pentru meciul cu Tomis Constanţa. Vizitiu a stat însă în tribună, alături de celelalte handbaliste de la Oltchim care nu au mai fost incluse pe raportul de joc de Radu Voina.

Ucraineanca Pidpalova, în zi de graţie

În meciul cu Tomis Constanţa, în afara celor doi portari, Luminiţa Dinu şi Mihaela Smedescu, toate cele 12 jucătoare trecute pe raportul de arbitraj au reuşit să-şi treacă numele şi pe lista marcatoarelor, înscriind măcar un gol. Pentru prima oară de când se află la Oltchim, ucraineanca Anastasiya Pidpalova a reuşit să fie cea mai prolifică handbalistă a echipei vâlcene, cu 7 goluri marcate. În repriza secundă, Pidpalova a fost eliminată însă de două ori de pe teren, pentru două faulturi defensive, în minutele 39 şi 48.

Gabriella Szucs, menajată pentru Liga Campionilor

Unguroaica Gabriella Szucs a fost lăsată pe tuşă de antrenorul Radu Voina în meciul cu Tomis Constanţa. Pe raportul de arbitraj, în locul ei, a fost trecută ultima achiziţie a echipei Oltchim, Cristina Neagu. În condiţiile în care lotul campioanei României este unul cât se poate de numeros, este de aşteptat ca tehnicienii formaţiei vâlcene să purceadă în viitor la o rotaţie a jucătoarelor de la linia de 9 metri, în funcţie de forma sportivă a acestora, dar şi de importanţa meciurilor pe care Oltchim le mai are de disputat până la finele sezonului. Acest lucru a fost evidenţiat şi de antrenorul Radu Voina la finele partidei cu Tomis: „Oltchim are un lot numeros, aşa că unele fete trebuie să înţeleagă că nu pot intra în fiecare meci pe foaia oficială. Totuşi, ele vor primi mereu o şansă”.

Mihaela Smedescu, din nou admirabilă

Reintrodusă de antrenorul Radu Voina pe foaia de joc, pentru prima oară de la venirea sa la Vâlcea, tânărul portar al echipei Oltchim, Mihaela Smedescu, a avut din nou o evoluţie admirabilă între buturile campioanei României. În meciul cu Tomis, rezerva Luminiţei Dinu a izbutit 7 intervenţii salvatoare, cu una în plus faţă de titulara porţii vâlcene!