Dunărea, (în)trecută uşor!

Miercuri, 25 februarie, Oltchim Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme la Brăila, într-un meci restanţă din cadrul etapei a 17-a

După sincopa de la Braşov, care a permis rivalei Rulmentul să se apropie la doar un singur punct de Oltchim, meciul cu Dunărea Brăila a fost primul care a dat cu adevărat emoţii oficialilor vâlceni. Totul însă până miercuri, 25 februarie, mai exact până în momentul în care cele două adversare au intrat pe teren. Acolo unde, handbalistele de la Oltchim au arătat un evident plus de maturitate faţă de trupa Alexandrinei Soare, care nu a contat decât pe eficacitatea golgheterei Ada Moldovan (11 goluri în acest meci). Aşa cum era de aşteptat, vâlcencele au pus stăpânire pe joc încă din primele minute şi nu au mai cedat iniţiativa până la final, chiar dacă, în unele momente, gazdele s-au apropiat periculos. Deşi încă de la pauză, diferenţa era cât se poate de liniştitoare (19-11), Oltchim a apăsat pe acceleraţie şi în repriza secundă, astfel că s-a ajuns ca în minutul 45 tabela de marcaj a sălii din Brăila să arate un neverosimil 30-13 în favoarea formaţiei antrenate de Radu Voina şi Aurelian Roşca!

În ultimul sfert de oră, vâlcencele au scăzut ritmul, poate şi pentru că urma la rând un meci extrem de important (în Liga Campionilor, împotriva campioanei Sloveniei, Krim Ljubljana), iar brăilencele au redus puţin din handicap, însă chiar şi aşa victoria „alchimistelor” a fost mai mult decât categorică: 39-26.