Ştiinţa Laloşu, sancţionată drastic de AJF

• pentru că l-au lovit pe arbitrul asistent, doi jucători s-au ales cu câte 16 etape de suspendare de fiecare

O surpriză în optimile de finală ale Cupei României a reprezentat-o şi Ştiinţa Laloşu, care a reuşit să o ţină în şah timp de 90 de minute pe AS Mihăeşti. Oaspeţii au acuzat că la baza acestui lucru a stat jocul dur al echipei din Laloşu, precum şi faptul că Ştiinţa ar fi folosit jucători din judeţul vecin. Cu sau fără jucători dintr-un alt judeţ, cert este că gazdele au fost aproape de o calificare în sferturile Cupei. Au încheiat la egalitate cu mihăeştenii, scor 1-1, cele 90 de minute de joc, însă în prelungiri n-au mai avut forţa să ţină piept tinerilor jucători antrenaţi de Lazăr şi Deaconescu. Au pierdut cu 4-1, însă, după evenimentele care s-au petrecut acolo, jocul a fost omologat cu scorul 3-0 de AJF. Asta pentru că, din câte se pare, arbitrul a constatat faptul că echipa gazdă a folosit jucători pe fals. S-a întâmplat acest lucru după ce unul dintre arbitrii asistenţi, Florian Dinu, a fost lovit în două rânduri.

Mai întâi pentru o decizie luată de el, iar apoi pentru una a celuilalt asistent, Alexandru Mihăilă. Jucătorii din Laloşu au încercat să-l lovească pe Mihăilă, însă acesta a reuşit să scape şi să facă un tur al terenului, în alergare, până în dreptul lui Florian Dinu. Tuşierul care fusese deja lovit o dată, a intervenit să-şi apere colegul, a reuşit, cu preţul altui pumn primit de el. Astfel, a avut parte de un meci inedit, fiind de două ori lovit, o dată pentru că a dat dovadă de spirit de solidaritate.
Din surse oficiale am aflat că jucătorul care s-a făcut vinovat de comportare violentă era înscris în raportul de arbitraj sub un alt nume, însă arbitrul a făcut cercetări, astfel că a relatat corect ce s-a întâmplat şi cine au fost de fapt vinovaţii, pentru ca AJF să poată lua măsuri. Aşadar, pe lângă pierderea jocului cu 3-0, au primit amenzi şi au fost suspendaţi cu câte 16 etape de suspendare de fiecare jucătorii Stelian Smarandache şi Valentin Trăistaru. Dacă nu vor juca din nou pe fals, aceştia vor avea timp să-şi îndrepte comportamentul sau poate că măsura nu-i va intimida şi va fi mai rău pentru oficiali şi echipele adverse cu ei în tribună. Asta pentru că echipa din Laloşu este cunoscută ca o grupare destul de arţăgoasă. N-a trecut mult timp de la ultima vizită a Ştiinţei pe la Comisia de Disciplină, necesară după ce jucătorii din Laloşu s-au bătut cu cei din Scundu, o maşină fiind serios avariată, în acel conflict intervenind şi spectatorii, incident în urma căruia echipa de la graniţa cu judeţul Olt s-a ales cu o suspendare constând în disputarea a două etape fără spectatori!