Flacăra Horezu, aproape de a produce surpriza pe terenul CSŞ

• Dinamo s-a impus greu în faţa echipei lui Costel Chelcea

Dinamoviştii lui Laurenţiu Mustăţea se aşteptau la o replică tăioasă din partea grupării antrenată de Costel Chelcea. De ce s-au temut, n-au scăpat, Flacăra ţinându-i în tensiune până la final partidei disputată sâmbătă, 15 noiembrie. I-a atenţionat pe jucătorii gazdă că vor avea un meci greu încă din primele minute, când a reuşit să-şi creeze câteva situaţii bune de a marca. Au avut şi gazdele şansa de a înscrie, însă cei care-au deschis scorul au fost până la urmă tot oaspeţii. Frunză a dat un prim avertisment după 15 minute de joc, atunci când a lovit bara porţii lui Armeanu. Tot el, a reuşit apoi, în minutul 33, să-şi aducă echipa în avantaj, după o centrare perfectă a lui Adi Glăvan, din lovitură liberă, ce a depăşit apărarea visătoare a dinamoviştilor.

Astfel, surpriza rundei părea a prinde contur. Văcaru a salvat însă repriza, reuşind să egaleze în minutul 42 după o execuţie de generic, un şut din întoarcere, de la 25 de metri, ce l-a surprins pe portarul Ursescu. Şi în debutul reprizei secunde s-a jucat pe contre, cu ocazii importante de ambele părţi. Atunci a venit şi golul de 2-1 pentru Dinamo. Era minutul 60 când Buga a reuşit să-i păcălească pe apărătorii adverşi cu o pasă pe lângă zid pentru Tîrş, care a marcat pentru 2-1. Au urmat apoi câteva minute bune în care Flacăra n-a mai contat. Şutul lui Geiculescu în transversală i-a trezit, însă, pe horezeni, care au încercat un ultim forcing pe final. Glăvan a cerut în ultima fază a meciului un penalti pentru un henţ în careu, însă Dobrică a fluierat sfârşitul meciului, astfel că dinamoviştii continuă să spere la titlul de campioană de toamnă. Referitor la echipa de pe locul 2 ar mai fi de menţionat că aceasta nu s-a bazat la meciul cu Flacăra Horezu pe serviciile delegatului Vali Pleantă, dat afară de la Dinamo săptămâna trecută, după cum ne-a precizat Laurenţiu Mustăţea. (L.S.)