Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Liga Nationala

Al cincilea val

Tomis Constanţa – Oltchim Rm. Vâlcea 20-36
• echipa antrenată de Ivica Rimanic a câştigat fără probleme la malul Mării Negre şi se menţine pe primul loc în ierarhia la zi a campionatului intern

Oltchim Rm. Vâlcea a obţinut duminică, 26 octombrie, cea de-a cincia victorie consecutivă în Liga Naţională de handbal feminin. Deşi au evoluat în deplasare, la Constanţa, jucătoarele pregătite de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca s-au impus fără probleme în faţa echipei gazdă, Tomis, cu scorul de 36-20 (16-10) şi se menţin pe primul loc în ierarhia la zi a campionatului intern. Conştient că orice pas greşit va însemna un dezastru şi va echilibra situaţia în lupta pentru titlul naţional (experimentele puteau fi lăsate pentru mai târziu, atunci când problema învingătoarei în meciul de la Constanţa nu s-ar mai fi pus, sau pentru altădată), antrenorul Ivica Rimanic a trimis pe teren, încă de la început, formula standard: Dinu – în poartă, Lecuşanu – conducător de joc, Maier şi Ardean – extreme, Manea – pivot, Luca şi Meiroşu – interi.

În aceste condiţii, nu a fost decât o chestiune de timp până ce Oltchim s-a distanţat pe tabela de marcaj. Astfel, după ce au condus cu 4-3 (în minutul 5), vâlcencele au punctat de şase ori consecutiv, iar scorul a devenit 10-3 (în minutul 12). De aici, totul nu a mai fost decât o simplă formalitate pentru trupa lui Rimanic, chiar dacă Tomis s-a „apropiat” la 9-13 în minutul 19. Odată ce avantajul echipei noastre a crescut, încet-încet, au început să-şi facă apariţia pe teren şi celelalte jucătoare vâlcene: Iulia Puşcaşu – în locul Valentinei Ardean, Rita Borbas – în locul Oanei Manea, Gabriella Szucs – în locul Adinei Fiera, Roxana Gatzel – în locul Narcisei Lecuşanu.
Chiar şi aşa, avantajul Oltchim-ului nu a mai putut fi recuperat de constănţence, cu atât mai mult cu cât Luminiţa Dinu, între buturi, a făcut şi de această dată minuni. Dacă atacul a mers în nota obişnuită, adică bine, sarcina apărării vâlcene a fost aceea de a bloca principala „gură de foc” a dobrogencelor – Filipa Ackar, care a reuşit să-şi treacă totuşi numele pe lista marcatoarelor de 9 ori în acest meci. Cu o singură floare, cum se spune, nu se poate face însă primăvară, golurile acesteia fiind prea puţine pentru a le speria pe jucătoarele antrenate de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca. Altfel, trebuie precizat că misiunea fetelor de la Tomis a fost îngreunată şi de faptul că gruparea constănţeană nu s-au putut baza pe serviciile Elenei Seifer, handbalistă care în precedentele patru meciuri disputate în acest campionat reuşise să marcheze nu mai puţin decât 31 de goluri. Până la urmă, Oltchim a intrat la vestiare cu un avantaj de şase goluri (16-10), un rezultat liniştitor în perspectiva celei de-a doua reprize.
Elevele lui Ivica Rimanic au început a doua parte a meciului în forţă, iar în minutul 33 avea deja 9 goluri în plus peste echipa adversă (19-10), care în continuare avea să fie incapabilă să reziste iureşului vâlcean. Ulterior, diferenţa a crescut vertiginos: 22-11 în minutul 39, 24-12 în minutul 42, 29-14 în minutul 48, 33-17 în minutul 54 şi chiar 36-19 în minutul 59, cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în acest meci, care avea să fie anulată la ultima fază a meciului de o aruncare de la 7 metri transformată de gazde. Cel puţin în ofensivă, vâlcencele au făcut o a doua repriză mai bună, marcând 20 de goluri, în timp ce defensiva a evoluat aproximativ la fel, în ambele reprize Oltchim primind câte 10 goluri.
Golurile echipei vâlcene în meciul de la Constanţa au fost marcate de Clara Vădineanu – 7, Valentina Ardean – 6, Ramona Maier – 5, Narcisa Lecuşanu – 5, Rita Borbas – 3, Steluţa Luca – 2, Gabriella Szucs – 2, Elena Avădanii – 2, Oana Manea – 1, Adina Fiera – 1, Iulia Puşcaşu – 1 şi Roxana Gatzel – 1. După cum se observă, din rândul celor 14 jucătoare trecute pe raportul de arbitraj, doar cei doi portari (Luminiţa Dinu şi Talida Tolnai) nu au reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor, restul handbalistelor vâlcene reuşind cel puţin un gol.

Eficacitate maximă la 7 metri

În meciul de la Constanţa, echipa vâlceană a beneficiat de un număr de 7 aruncări de la 7 metri. Antrenorul Ivica Rimanic a desemnat-o pentru executarea loviturilor de pedeapsă pe Clara Vădineanu, care şi-a aniversat chiar duminică, 26 octombrie, ziua de naştere. Tânăra handbalistă de la Oltchim, care a împlinit frumoasa vârstă de 22 de ani, s-a concentrat de fiecare dată la maxim atunci când s-a aflat în dreptul liniei de la 7 metri şi a reuşit să aibă un procentaj de 100 la sută la acest capitol: 7 din 7!

Avădanii, primele goluri pentru Oltchim

Partida de la malul Mării Negre a fost de bun augur şi pentru Elena Avădanii-Berehoiu, care a bifat cel de-al doilea meci în tricoul echipei vâlcene. Extrema dreaptă transferată la Oltchim în această vară a apărut pe teren în repriza secundă, atunci când a punctat de două ori.