SPORT

ANUNTURI

Prima Pagina

Politică

Administraţie

Sondaj de Opinie

Care dintre următorii politicieni credeţi că ar putea câştiga funcţia de primar al Râmnicului la alegerile următoare?

View Results

Loading ... Loading ...

REDACTIA

Director:
Eduard DULĂCIOIU
(0741-312.104)
Redactor-şef:
Nicolae CIUCESCU
(0744-215.457)
Redactori:
Simona SIMA
(0741-202.825)
Lucian CORNECI
(0751-647.136)
Ovidiu DULĂCIOIU
(0742-060.019)
Colaboratori:
Marian Ioja;
Laurenţiu Sima;
Victor Dobriţoiu;
Daniel Rohatinovici;
Emil Preda;
Dănuţ Omeag
Membru fondator:
Florin Remus MĂNOIU
(0740-159.501)

ABONAMENTE

Preturi Abonamente:
60 RON - pe an
30 RON - pe sase luni
5 RON - pe o luna
Va puteti abona sunand la numarul de telefon: 0250-737.343 sau prin colaboratorii nostri: Marius si Maria SRL, Posta Romana şi Rodipet.

ATENTIE

Responsabilitatea juridica pentru continutul comentariilor pe care le postati pe acest site va revine in totalitate. Colajele si fotografiile trucate, marcate cu "T", precum si textele care le insotesc, vor fi considerate pamflete.

CE-AU AVUT ŞI CE-AU PIERDUT?!

29.06.2010 • OpiniiComments Off

Mulţi dintre regii sportului, beneficiari ai unor câştiguri uneori fabuloase, au ajuns în pragul falimentului, în urma unei proaste gestionări a propriei averi. Toţi ne minunăm de sumele exorbitante cu care este răsplatită măiestria unor artişti ai arenelor sportive, dar de multe ori nu e de ajuns să ai sume mari de bani, de vreme ce mulţi dintre ei au ajuns în timp scurt pe post de… cerşetori!
Se pare că cel mai grăitor exemplu este al fenomenalului boxer Mike Tyson, posesorul – la un moment dat – al unei fabuloase averi de peste 400 milioane de dolari, care pur şi simplu s-a „evaporat” în câţiva ani. Acum, Tyson a ajuns să se bucure atunci când primeşte 900-1000 dolari pentru câte o apariţie în public!
Bjorn Borg a fost învingător în 11 turnee de Grand Slam şi acumulase, până la 26 de ani, când s-a retras, cam 4 milioane de dolari. După divorţul de românca Mariana Simionescu, el a avut o viaţă tumultoasă, presarătă cu femei, alcool şi droguri, şi s-a aflat aproape de colaps, fiind salvat de inspiraţia de a înfiinţa o firmă de echipament sportiv, ce-i poarta numele.
Baschetbalistul Scottie Pippen, câştigător în 6 rânduri al titlului de campion al NBA cu Chicago Bulls, a ajuns să posede peste 100 de milioane de dolari, dar în câţiva ani a fost nevoit să dea în judecată firma de investiţii care i-a administrat banii pentru că ajunsese dator!
Marion Jones, cea mai rapidă atleta din lume pe distanţe scurte între 1998 şi 2004, a suferit enorm din punct de vedere financiar, rămânând fără aproape 50 milioane de dolari, în urma scandalului provocat de folosirea unor substanţe interzise, fiind nevoită chiar să-şi petreacă şase luni din viaţă în închisoare!
Cât de adevarată devine în acest context vechea remarcă populară ce se referă la „aurita cale de mijloc”!

Iulian VERNESCU

Comments are closed.

 POLITICA

Cautare

Utile

Publicitate

Parteneri