AtletismAlte sporturi

200 de sportivi au alergat, duminică, la cea de-a VIII-a ediţie a Memorialului „Constantin Teofilescu”, de la Drăgăşani

Duminică, 28 octombrie, la Drăgăşani s-a desfăşurat cea de-a VIII-a ediţie a Memorialului „Constantin Teofilescu” la atletism. Concursul naţional de alergare pe şosea a fost organizat de Primăria Drăgăşani, împreună cu Liceul Tehnologic „Brătianu” din localitate, Federaţia Română de Atletism, Asociaţia Judeţeană de Atletism, DJST şi alţi parteneri. La cea mai importantă competiţie din Vâlcea şi din Oltenia au participat aproximativ 200 de sportivi, legitimaţi şi nelegitimaţi, din Olt, Dolj, Argeş, Vaslui, Timiş, Bihor, Sibiu, Bucureşti, Vâlcea şi alte zone ale ţării. Au fost prezenţi şi mulţi atleţi de performanţă, care au dat un plus de valoare concursului. Printre ei s-au regăsit şi cinci sportivi care, zilele acestea, vor reprezenta România la Campionatul Balcanic de Cros, de la Botoşani. Pentru ei, întrecerea de la Drăgăşani a reprezentat un ultim test înaintea Balcaniadei. Dintre aceştia, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Adrian Garcea, de la Pandurii Tg. Jiu, care a câştigat cursa, la categoria performanţă. Drăgăşăneanul Ionuţ Drăguşin, de la Liceul Tehnologic „Brătianu”, sportiv pregătit de Cristi şi Luminiţa Orza, s-a clasat pe locul secund. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Marius Buşcă, de la CSM Craiova. La fete, Adela Bălţoi, de la Tg. Jiu, a fost cea mai bună. Pe locul secund s-a situat Aurelia Florescu, de la Drobeta Tr. Severin, iar pe 3, Alina Butnariu, de la Pandurii Tg. Jiu. Primii trei clasaţi de la fiecare categorie au primit premii în bani, de 600, 400 şi 200 lei. Organizatorii au recompensat rezultatele primilor 10 clasaţi la performanţă (feminin şi masculin), primilor opt clasaţi la şcoli generale şi primilor şase clasaţi, la veterani. Traseul a fost de 2660 metri, distanţă parcursă pe străzile din Drăgăşani. (S.S.)