Liga 6Fotbal

2-0, scor periculos și pentru Oltul Drăgoești. FCPO a revenit și a câștigat confruntarea cu 5-2

După victoria ratată printre degete în etapa trecută, la Tomșani, FC Păușești Otăsău a reușit, în intermediară, să-și ia revanșa.  Nou-promovata s-a impus cu scorul de 5-2 în fața celor de la Oltul Drăgoești. Oaspeții au fost mai buni în prima repriză, în care au și marcat de două ori și au avut chiar o șansă de a duce scorul la 3-0 și a închide meciul. Gazdele au redus din handicap din penalty, prin Lupu Bîrlogeanu și au intrat la pauză cu un dezavantaj de doar un gol. În partea secundă, jocul a curs în favoarea celor de la FCPO, care au egalat grație reușitei lui Filipoiu, iar apoi au mai înscris de alte trei ori. Cuplul ”TiliFilipoiu” și-a făcut datoria. ”Maricanul” a mai punctat o dată, iar Tilioiu și-a răscumpărat greșeala pentru ratările de la Tomșani. Pe lista marcatorilor s-a mai regăsit și juniorul  Mădălin Iordănescu, un tânăr fotbalist de doar 16 ani.

Pentru acest meci, FCPO a avut aproape tot lotul la dispoziție. S-au întors din Italia, de la minifotbal, Bîrlogeanu și Fistogeanu, iar lui Alin Roman i-a expirat suspendarea și și-a putut, de asemenea, ajuta echipa. Au lipsit doar Vișan și Roșca, însă absența acestora nu s-a dovedit atât de importantă pentru gruparea din Păușești Otăsău, care, după succesul din intermediară, s-a apropiat la doar un punct de podium.  (S.S.)